reklama

Žitný ostrov ohrozuje najväčšia toxická skládka na Slovensku!

Koncom marca sa TV BA venovala situácii ilegálnej skládky s neznámym obsahom a množstvom chemikálii v bratislavskom Istrocheme, niekdajšej „Dimitrovke”, ktorá vyprodukovala zrejme najväčšiu hromadu toxického odpadu tej doby v SR.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

 Nechcelo sa mi veriť, keď v relácii odborníčka z Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) pripustila, že táto skládka v krátkom časovom horizonte môže reálne kontaminovať zdroje pitnej vody na Žitnom ostrov - tie zdroje pitnej vody, ktoré patria v Európe medzi najrozsiahlejšie. Keď som sa zavŕtal do problematiky podrobnejšie, zostal som ako obarený. Zistil som, že skutočne ide o reálnu a vážnu hrozbu pre chránenú oblasť Žitného ostrova. Navyše, ide o hrozbu, ktorá je aktuálna už dlhodobo. Na problém viackrát upozorňoval aj p. Juraj Štubniak a je mi ľúto, že len v posledných mesiacoch, sa zdá, že ľady sa pohýňajú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Príbeh v skratke znie: skládka pri bratislavskej mestskej časti Vrakuňa vznikla ešte koncom 60. rokov minulého storočia. Zo vtedajších Chemických závodov Juraja Dimitrova, umiestnili približne 90-tisíc kubických metrov toxického odpadu v kovových sudoch priamo na dno vyschnutého mŕtveho ramena Dunaja, a to bez toho, aby bol tento odpad hocijakým spôsobom izolovaný od okolia. Následne to zasypali z výstavby vodného diela v Gabčíkove (VDG). Všetko sa pekne zakrylo a bolo po probléme v duchu myšlienky: čo oko nevidí, to srdce nebolí. Medzitým sa dobudovalo VDG, čo spôsobilo, že za uzáverom spodné vody stúpli a dosiahli úroveň zakopaných sudov. Tie zub času, samozrejme, nešetrí. Vyzerá to tak, že postupne podliehajú korózii a ich obsah znečisťuje spodné vody…

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 V roku 2002 na príkaz starostu Vrakune bol vydaný zákaz používať vodu z miestnych studní: občania ju nielenže nesmeli piť, ale ňou ani zalievať záhrady! Tento zákaz je platný doteraz.

Pri odhadovanej rýchlosti šírenia toxickej vlny spodnými vodami tri až päť kilometrov za rok možno predpokladať, že najneskôr za desať rokov, a možno aj oveľa skôr, dosiahne kontaminácia rezervoár vody pod Žitným ostrovom a neodvratne zničí zásoby pitnej vody!

Je preto nutné, aby ministerstvo životného prostredia a vláda okamžite konali! Predpokladaný objem finančných prostriedkov na sanáciu môže dosiahnuť desiatky, podľa istých zdrojov dokonca stovky miliónov eur, pričom treba mať na pamäti, že táto suma každým dňom narastá. Minister životného prostredia dobre pozná zoznam najzávažnejších envirozáťaží tejto krajiny, a tak právom, predovšetkým s ohľadom na obrovský rozsah dopadu, ktorá by nezasiahla len priamo oblasť Žitného ostrova, ale aj ďalšie oblasti Slovenska zásobované pitnou vodou práve z tunajších studní, môžeme dúfať, že problém „Dimitrovka” bude mať tú najvyššiu možnú prioritu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V jednom však nemám predsa len celkom jasno: netuším, že nakoľko bude stačiť na vyrešenie tohto problému vyčlenených 17 miliónov z rezortu eur na staré ilegálne skládky?! Zostáva tak len dúfať, že ministerstvo to s takouto sumou nemyslí celkom vážne a konečná čiastka na sanáciu bude minimálne o desatinnú čiarku vyššia…. Od toho tu máme eurofondy.

Kvôli závažnosti situácie som sa vo štvrtok v pléne NR SR na tradičnej Hodine otázok pána ministra opýtal, aký je aktuálny stav v súvislosti s „Dimitrovkou” a toxickým odpadom, ktorý predstavuje megahrozbu. Posúdenie jeho odpovede už nechám na vás, nájdete ju v prílohe tohto blogu. Poviem azda len toľko, že reakcia šéfa envirorezortu bola dosť všeobecná, miestami odvádzajúca od problému. Dobrou správou však je, že prebieha monitoring a v priebehu júla 2015 by mala byť hotová záverečná správa s konkretným riešením.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Pán minister, sľubujeme, že aj v júli tu budeme a znova sa opýtame na túto neodkladnú úlohu - a budeme sa pýtať a konať dovtedy, kým neuvidíme uspokojivý zoznam konkrétnych opatrení, ktoré sa vykonali a prioritne vykonajú, aby sa zábránilo hroziacej ekologickej katastrofe na Žitnom ostrove.

"Kvôli závažnosti situácie som sa vo    štvrtok v pléne NR SR na tradičnej     Hodine otázok pána ministra opýtal,  aký je aktuálny stav v súvislosti s         „Dimitrovkou” a toxickým odpadom,    ktorý predstavuje megahrozbu.            Posúdenie jeho odpovede už nechám na vás"
"Kvôli závažnosti situácie som sa vo štvrtok v pléne NR SR na tradičnej Hodine otázok pána ministra opýtal, aký je aktuálny stav v súvislosti s „Dimitrovkou” a toxickým odpadom, ktorý predstavuje megahrozbu. Posúdenie jeho odpovede už nechám na vás" 
Gabriel Csicsai

Gabriel Csicsai

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som tu pre ľudí, urobím všetko pre rozvoj našich regiónov, aby tu bolo dobré žiť, pracovať, vychovávať detí. Som poslancom, reprezentujem stranu Most-Híd a venujem sa predovšetkým otázkam poľnohospodárstva. Milujem prírodu, športujem a chovám anglických buldogov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu